CHP mazbatayı dışarda arıyor!

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’nun 31 Mart yerel seçimlerinin sonuçlanması için yasal süreç işlemesine rağmen ABD ve Avrupa’ya yönelik skandal çağrıları karşılık buldu. Önce ABD, ardından Avrupa Konseyi henüz netleşmeyen sonuçlar üzerinden Türkiye demokrasisini küçümseyen açıklamalarla CHP’nin adayına destek çağrısında bulundular…

Türkiye düşmanları 31 Mart yerel seçimlerini bahane ederek hasmane tutumunu bir kez daha ortaya koydu. Demokratik bir ortamda yapılan seçimde Başkan Tayyip Erdoğan liderliğindeki AK Parti’nin zaferini görmezden gelerek, PKK’nın uzantısı HDP’nin başını çektiği zillet ittifakıyla belediye başkanlığı kazanan CHP’ye skandal sözlerle destek verdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Robert Palladino

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Robert Palladino, Türkiye’deki yerel seçimlerde başta İstanbul ve Ankara olmak üzere itirazlar yapıldığına yönelik haberleri gördüklerini söyledi. Palladino “Özgür ve adil seçimler her demokrasi için önemli. Buna meşru sonuçların kabul edilmesi de dahil. Bu bağlamda uzun ve gururlu bir geleneği olan Türkiye’den de daha azını beklemiyoruz” dedi.

PARİS BELEDİYE BAŞKANI’NDAN TÜRKÇE MESAJ

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, CHP adaylarını tebrik için Türkçe mesaj yayımlayarak “Türkiye’nin ve özellikle Ankara, İstanbul ve İzmir’in çoğulcu demokrasiye, adalete ve temel hak ve özgürlüklere inanan yeni belediye başkanlarını kutluyoruz. Paris’in dostluğundan şüpheniz olmasın” diyerek Türkiye’de demokrasi yokmuş algısı oluşturmaya çalıştı.

HDP İŞBİRLİĞİNE ÖVGÜ

Alman Federal Parlamento Başkan Yardımcısı Claudia Roth, demokratik, eşit ve özgür bir ortamda gerçekleşen seçimleri antidemokratik ortamda yapılmış gibi sundu. Terör örgütü PKK uzantısı HDP ile ittifak kuran muhalefetin umut verdiğini dile getirdi. Yeşiller Partisi Milletvekili Cem Özdemir, sonuçları hala kesinleşmeyen Ankara ve İstanbul büyükşehir belediye başkanlıklarını muhalefetin kazandığını ilan ederek, bunun iktidar için sonun başlangıcı olduğu saçmalığını ileri sürdü.

KÜSTAH ÇAĞRI

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi, Türkiye’de yerel seçimlerin ardından yeniden oy sayma işlemlerini gerçekleştiren görevlilerin özgür ve müdahale olmadan işlerini yapabilmelerini güvence altına alınmasını istedi.

Fransa’nın Strasbourg kentinde 36. Genel Kurul oturumunu gerçekleştiren Kongre, Türkiye’deki yerel seçimlerle ilgili bir bildiri yayınladı.

Bildiride, “Yakın farkla biten sonuçlarda yeniden oy sayma işinin zorluğunu kabul ediyoruz. Bu çok az görülen ve normal olarak sadece bazı yerler için öngörülen bir oylama. Çok fazla yerde ve binlerce oyun yeniden sayılması bütün seçim sürecinin bütünlüğüyle ilgili soru işaretlerini ortaya çıkarır” denildi.

İMAMOĞLU’NA DIŞ BASININ DESTEĞİ GEÇİKMEDİ

Dış basın desteğini Ekrem İmamoğlu’na geciktirmedi ve DW Türkçe mülakat yaptı.

Resmi seçim sonuçları beklemede mazbatasının verilmesini isteyen İmamoğlu kendisini yine başkan ilan etti.

ALMAN BASINI YİNE KIŞKIRTIYOR

Türkiye’nin yerel seçim gündemi, dış basın tarafından anbean takip ediliyor. Seçim sonrası yapılan yasal itirazlarsa, bazı yabancı medya organları tarafından manipüle edilmeye başlanmış durumda. Birçok ilçede sayımlar devam ederken, Gezi olaylarında eylemcileri kışkırtan Alman medyası yine harekete geçti. Ülkede yayın yapan Der Spiegel dergisi, AK Parti’nin itiraz hamlelerinin yeni bir ayaklanmaya sebep olabileceğini yazdı.

Bir Cevap Yazın